Dożynki Gminne w Strzelcach Wielkich

15 sierpnia. Wyjątkowa uroczystość. Powrót do tradycji. Podziękowanie za szczęśliwe plony. Po 10-letniej przerwie odbyły się Gminne Dożynki, których gospodarzem było sołectwo Strzelce Wielkie, w gminie Szczurowa.

Przedstawiciele sołectw: Dąbrówka Morska, Dołęga, Kwików, Niedzieliska, Pojawie, Strzelce Małe, Szczurowa, Uście Solne, Wola Przemykowska, Wrzępia, Zaborów i  Strzelce Wielkie z wieńcami wykonanymi z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów przybyli na Gminne Dożynki pięknymi bryczkami, wozami z końmi.
 
 
 
 
Tym staropolskim zwyczajem rolnicy, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos”, mieszkańcy i goście dziękowali za ukończenie żniw i prac polowych oraz hucznie bawili się na Dożynkach zorganizowanych w Strzelcach Wielkich.
 
Organizatorem Święta Plonów była Gmina Szczurowa, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos” oraz Sołectwo Wsi Strzelce Wielkie. Natomiast współorganizatorem imprezy Koło Gospodyń Wiejskich w Niedzieliskach i Ochotnicza Straż Pożarna Strzelce Wielkie.
 
 
 
 
 Uroczystość Święta Plonów rozpoczęła o godz. 14-ej Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich odprawiona przez proboszcza tutejszej parafii, a zarazem dziekana ks. Stanisława Tabisia.
 
 Po eucharystii, korowód dożynkowy w asyście orkiestry dętej ze Szczurowej, kosynierów i starostów przemaszerował w miejsce, gdzie rozpoczęły się uroczyste obchody dożynkowe.
Starosta Dożynek pan Krzysztof Kozak i Starościna pani Agnieszka Pawlik wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów oraz kosz owoców Gospodarzowi Dożynek – wójtowi panu Marianowi Zalewskiemu „aby go dzielić sprawiedliwe przez cały rok”. Starostowie Dożynek i panie ze Stowarzyszenia Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos” podzieli chlebem przybyłych na uroczystość gości.
 
Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili między innymi starosta powiatu pan Andrzej Potępa z małżonką, radni powiatowi pan Sławomir Pater i pan Marek Antosz, przewodniczący Rady Gminy pan Kazimierz Tyrcha z radnymi, sołtysi, miejscowi przedsiębiorcy.
 
Podczas prezentacji wieńców niektóre przedstawicielki sołectwa ośpiewały swoje wieńce. Biorąc pod uwagę wyraz artystyczny, symbolikę, wkład pracy,kunszt wykonania i jakość rękodzieła Jury przyznało wszystkim uczestnikom Gminnych Dożynek wyróżnienia i nagrody pieniężne, które ufundował wójt gminy pan Marian Zalewski.

W trakcie Dożynek można było kosztować potrawy regionalne, przysmaki przyrządzone na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzelec Wielkich oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Niedzielisk. Degustacje zostały sfinansowane z projektu pt. „Kultywowanie i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez zakup strojów i doposażenie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Szczurowa” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – „Małe Projekty”. Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej pozyskało środki finansowe na zakup nowych strojów ludowych oraz wyposażenia prężnie działających stowarzyszeń.

Obecnie dożynki mają charakter zarówno religijny, jak i ludowy, zatem, po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której wystąpiły soliści, duety oraz zespoły śpiewacze w Przeglądzie Piosenki Maryjnej „Pieśnią sławimy Maryję” (Eliminacje konkursowe odbyły się 7 sierpnia 2014 r.). Na scenie wystąpili: Marta Cierniak, Emilia Klasińska, Małgorzata Drabik, Wiktor Rzeźnik, Sandra Solak, Weronika Solak z Gabrielą Głąb, Izabela Krupa, Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej i Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos”.
 
Laureatom konkursu nagrody wręczył wójt gminy pan Marian Zalewski.
 
Na scenie wyrecytowała swoje wiersze miejscowa poetka pani Maria Tarlaga.
 
Gościnnie wystąpił pan Stanisław Mądrzyk z Pojawia i pani Agnieszka Górka, którzy wykonali piękne pieśni maryjne.
 
Podczas Dożynek mogliśmy podziwiać gościnny występ zespołu folklorystycznego „Pojawianie” z Pojawia, który zaprezentował na scenie swój dorobek artystyczny i wokalny.
Dzieciom i młodzieży do tańca przygrywał zespół „FENIKS” z Tarnowa.
 
Gminne Dożynki obfitowały w różnego rodzaju atrakcje, zarówno na scenie, jak również na placu imprezy. Były gry i zabawy, wesołe miasteczko, malowanie twarzy przez przedstawicielki Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „Aktywator” oraz animatorki z firmy „ALCapone” i wiele innych.
Atrakcją Dożynek był koncert gwiazdy wieczoru – Mateusz MIJAL z zespołem.
Na zakończenie imprezy organizatorzy przewidzieli zabawę taneczną, która niestety nie odbyła się z powodu niesprzyjającej pogody po koncercie. Jednak nic straconego… bo to zapewne nie ostatnie dożynki w gminie Szczurowa.
 
Podczas Gminnych Dożynek wolontariusze zbierali datki do puszek na „POMOC W WALCE  O ŻYCIE  EMILKI„, u której w czerwcu wykryto nowotwór kości. Najbliżsi Emilki dziękują za okazane wsparcie.
 
Patronem Honorowym imprezy był pan Marian Zalewski – Wójt Gminy Szczurowa.
 
Patronat medialny objęli:
Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczurowej za udzielone wsparcie w przygotowanie Gminnych Dożynek oraz panu Kazimierzowi Rydzy za przekazanie placków drożdżowych.